Jak dbać o Lodówkę?

Co robić, żeby lodówka dobrze pracowała przez długi czas? Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, aby chłodziarko-zamrażarka zawsze działała sprawnie, a w dodatku zużywała mniej energii.

Lodówka

JAK CZĘSTO ROZMRAŻAĆ LODÓWKĘ?
Z reguły chłodziarko-zamrażarka ma dwie komory: chłodzenia i zamrażania. Komorę chłodzenia trzeba regularnie odszraniać. Zwykle lodówki nowszego typu robią to automatycznie, czyli posiadają tzw. funkcja automatycznego odszraniania. Komorę zamrażarki trzeba rozmrażać ręcznie (chyba, że zamrażarka ma funkcję No Frost, o czym wspomnimy później). Rozmrażanie to podstawa wydajnej pracy lodówki. Już półcentymetrowa warstwa lodu w zamrażalniku sprawia, że zamrażarka zużywa o 10% więcej energii!

Tzw. funkcja bezszronowa, nazywana przez producentów No Frost, Frost Free, Total No Frost, Fresh Frost Free. Kupując lub wymieniając chłodziarko-zamrażarkę warto zwrócić uwagę na tę funkcję.

ZAMYKANIE DRZWI
Pozostawianie otwartych drzwi to najczęstszy błąd w użytkowaniu lodówki – otwarte drzwi to dopływ ciepłego powietrza, czyli wzrost temperatury wewnątrz chłodziarki, a w konsekwencji konieczność dodatkowej pracy agregatów i większe zużycie energii. Zawsze, ale to zawsze, trzeba pamiętać, aby po włożeniu produktów do lodówki jak najszybciej zamykać drzwi.

Nowoczesne chłodziarko-zamarażarki wyposażone są w alarm sygnalizacji niedomkniętych drzwi, powiadamiający o wzroście temperatury we wnętrzu urządzenia. Niektóre modele mają specjalny zawias, który automatycznie domyka uchylone drzwi.

Wnętrze lodówki

USZCZELKI
Uszczelki gwarantują odpowiednią izolację. Pod warunkiem, że są szczelne i czyste. W przypadku uszkodzonych uszczelek ciepłe powietrze dostaje się do środka i lodówka musi zużyć dużo energii na jego schłodzenie.

Musimy zadbać o dobrą kondycję uszczelki, wystarczy przecierać ją regularnie wilgotną ściereczką. A zużytą uszczelkę – wymienić. Zrób szybki test, aby sprawdzić sprawność uszczelek. Przyłóż kartkę papieru do uszczelki i zamknij drzwi. Jeśli kartka wypada lub daje się łatwo wysunąć – uszczelka nie przylega prawidłowo.

ODPŁYW
W chłodziarkach z automatycznym odszranianiem szron osadza się na tylnej ścianie, co jakiś czas się skrapla, a woda spływa do specjalnej rynienki. W rynience znajduje się otwór odpływowy. Ten właśnie otwór należy często czyścić. Jeśli będzie zapchany, woda nie będzie mogła odpływać, w lodówce będzie utrzymywać się nadmierna wilgoć, a sam agregat będzie pracował coraz intensywnej. W tym wypadku dolne półki zagrożone są zalaniem przez wodę.

TEMPERATURA POTRAW
Nie należy wkładać do lodówki gorących potraw. I to nie tylko w trosce o ich smak i wartość, ale też w trosce o pracę naszej lodówki. Ciepłe potrawy parują i przez to powodują nadmierne oszronienie. Podnoszą także temperaturę wewnątrz lodówki co skutkuje załączeniem agregatu i poborem dodatkowej energii.

Warzywa w lodówce

OSZCZĘDZANIE ENERGII – KLASY ENERGOSZCZEDNOŚCI
Lodówka to najbardziej energochłonny sprzęt w domu, zużywa około 20% całej energii domowego gospodarstwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Najbardziej energooszczędne są modele klasy A+ lub A++. Te pozwalają zaoszczędzić odpowiednio – ok. 20% lub 40% energii, w porównaniu z modelami klasy A, i – rzecz jasna – dużo więcej od modeli B i C. Przy zakupie nowej lodówki, zwróć uwagę na jej funkcję, nowoczesne lodówki mają funkcję wakacje, pozwala ona na zaoszczędzenie energii, kiedy wyjeżdżasz z domu na jakiś czas, ale nie chcesz wyłączać lodówki.